ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΑΘΗΤΗ/ΤΡΙΑΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ (ΠΣΔ)

Αγαπητοί γονείς,

επικοινωνούμε μαζί σας, βάσει του εγγράφου του Υ.ΠΑΙ.Θ. ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, όπου αναφέρεται η δυνατότητα συμμετοχής των μαθητών/τρών στην ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση με την την εγγραφή των στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ). Με την απόκτηση μαθητικού λογαριασμού στο ΠΣΔ, οι μαθητές/τριες έχουν την δυνατότητα να συνδεθούν στις διαθέσιμες πλατφόρμες τηλεκπαίδευσης (e-class  e-me).

Οι μαθητές/μαθήτριες με τη βοήθεια των γονέων/κηδεμόνων μπαίνουν στην  ηλεκτρονική διεύθυνσηhttps://register.sch.gr/students/     και συμπληρώνουν  τα στοιχεία τους ΚΕΦΑΛΑΙΑ όπως αναγράφονται στον έλεγχο προόδου του Α’  τριμήνου που έχει δοθεί. Στον έλεγχο προόδου αναγράφεται ο αριθμός Μητρώου στην ένδειξη «Αρ. μητρώου».

Αναφορικά με τους αριθμούς μητρώου των μαθητών/τριών της Α’ και Β’ τάξης θα ενημερωθούν οι γονείς από τη διεύθυνση του σχολείου με ηλεκτρονικό μήνυμα στα e-mails τους.

Παρακαλούμε, όπως σε σύντομο χρονικό διάστημα, να γίνει η εγγραφή στο ΠΣΔ. Παραθέτουμε τις Οδηγίες εγγραφής (pdf).

Από την διεύθυνση του σχολείου